Zdrowe zęby nie reagują na zimne czy gorące napoje, słodkie lub kwaśne potrawy, ani na dotyk bądź strumień powietrza. Gdy zdarzy się jednak, że pod wpływem tych bodźców bolą Cię zęby, wówczas mamy do czynienia z ich nadwrażliwością. Nie jest to bardzo poważna dolegliwość, lecz nie warto jej lekceważyć. Pamiętaj, że nieleczona nadwrażliwość często prowadzi do niebezpiecznych chorób zębów oraz dziąseł.

Objawy zapalenia, takie jak obrzęk czy zaczerwienienie dziąseł są tak naprawdę ostatnim dzwonkiem, by udać się do stomatologa. Zdecydowanie to nie jest problem, który warto przeczekać i wycierpieć w milczeniu. Niestety, nadwrażliwość zębów nie minie sama z siebie. Prawdopodobnie jest ona spowodowana nieprawidłowymi nawykami higienicznymi. Powodem choroby może być również wada zgryzu lub mechaniczne uszkodzenie szkliwa. Poznaj przyczyny nadwrażliwości zębów i sprawdź, na czym polega jej leczenie.

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Jesz dużo cytrusów, pijesz gazowaną wodę albo kwaśne soki? Składniki tych produktów zmieniają odczyn Twojej śliny na kwaśny, stopniowo demineralizując szkliwo. Być może nieświadomie zgrzytasz zębami lub mocno zaciskasz szczęki? W takim przypadku zęby ścierają się lub kruszą. Jeśli cierpisz na bruksizm, dobrym rozwiązaniem mogą się okazać specjalne zakładki ochronne na noc. Kolejną przyczyną, przez którą najprawdopodobniej dokucza Ci nadwrażliwość może być zbyt intensywne szorowanie zębów. Szczotkowanie powinno odbywać się z wyczuciem. Nadmierne dociskanie szczoteczki nie sprawi, że zęby będą czystsze. Odsłonięte drobne kanaliki, które prowadzą do zakończeń nerwowych spowodują, że będziesz odczuwać ból sięgając po lody czy zimny napój. Nadwrażliwość może być spowodowana także przez kamień, który w skutek niedostatecznej higieny jamy ustnej, tworzy się na powierzchni zębów. Nie wygląda to estetycznie, a dodatkowo powoduje ścieranie się szkliwa. Przyczyn nadwrażliwości może być kilka. Bez względu na to, co jest powodem tego nieprzyjemnego schorzenia, należy się z nim jak najszybciej uporać.

Domowe metody leczenia nadwrażliwości

Nadwrażliwość zębów może Ci dokuczać w każdym wieku, lecz najczęściej pojawia się po 30-tce. Nieprawidłowa dieta, zła higiena jamy ustnej, zmiany zdrowotne czy hormonalne to tylko niektóre przyczyny tego schorzenia. Gdy szyjka zębowa zostanie pozbawiona ochrony, wówczas zębina, czyli ta delikatniejsza część zęba, staje się szczególnie wrażliwa na bodźce termiczne. Leczenie nadwrażliwości warto zacząć od wizyty u stomatologa. Pamiętaj, że tylko specjalista jest w stanie ocenić stan Twoich zębów i dziąseł. W przypadku nadwrażliwości, kluczowa jest tutaj odpowiednia higiena. Nie należy jednak zbytnio przesadzać. Szczotkuj zęby 2-3 razy dziennie, jednak rób to delikatnie, tak by nie uszkodzić szkliwa oraz dziąseł. Używaj tylko szczoteczki z miękkim włosiem. Bardzo ważna jest zmiana nawyków. Staraj się unikać zimnych i gorących potraw. Ogranicz napoje gazowane, słodycze oraz cytrusy. Stosując powyższe wskazówki, problem powinien wkrótce ustąpić. Czasami jednak domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające. Wówczas warto sięgnąć po Biochem – proszek z hydroksyapatytem do codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

Biochem – potężna dawka hydroksyapatytu

Proszek Biochem zawiera ponad 70% syntetycznego biohydroksyapatytu, który wypełnia mikroubytki, neutralizuje nadwrażliwość szyjek zębowych, wzmacnia szkliwo zębów, a także obniża ryzyko paradontozy oraz próchnicy. Z tego względu hydroksyapatyt jest jedną z najskuteczniejszych substancji w walce z problemem nadwrażliwości zębów. Remineralizujący proszek do higieny jamy ustnej zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego i przywraca naturalną biel zębów. Biochem nie wysusza błony śluzowej, nie zawiera fluoru oraz środków konserwujących.

Proszek może być stosowany jako samodzielny produkt do mycia zębów. Na zwilżoną szczoteczkę należy nanieść odpowiednią ilość proszku i czyścić zęby ok. 3 minuty. Jeśli nie masz problemu z suchością w jamie ustnej, wypluj nadmiar produktu i nie płucz jamy ustnej, ani nie spożywaj pokarmów i napojów przez pół godziny. Biochem jest polecany przez dentystów pacjentom, którzy m.in.:

  • zgrzytają zębami, mają wadę zgryzu lub cierpią na refluks żołądkowo-przełykowy,
  • leczą się stałymi aparatami ortodontycznymi,
  • wykazują duże ryzyko próchnicy,
  • planują lub są po wybielaniu zębów,
  • poddali się zabiegom inwazyjnym (piaskowanie, skaling).

Nadwrażliwe zęby to niewątpliwie spore utrudnienie, które bardzo uprzykrza życie, szczególnie w trakcie spożywania posiłków. Produkty zimne, gorące, słodkie lub kwaśne wywołują przeszywający ból, który nie pozwala delektować się ulubionym posiłkiem czy napojem. Problem dotyka wiele dorosłych osób, jednak teraz, kiedy już wiesz jak powstaje, z pewnością łatwo sobie z nim poradzisz. Wystarczy, że będziesz szczotkować zęby proszkiem Biochem, a już po kilku dniach zaczniesz cieszyć się bezbolesnym jedzeniem lodów i piciem ulubionej kawy mrożonej.