Przez wielu nazywana jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. W ostatnich latach dotyka coraz więcej osób. Nawet 10-krotnie częściej występuje u dzieci niż w grupie dorosłych. To schorzenie zazwyczaj rozpoczyna się w okresie wczesnego dzieciństwa. Charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym skóry, któremu towarzyszy świąd. Atopowe zapalenie skóry to najpopularniejsza choroba o podłożu alergicznym, niezwykle trudna w leczeniu. Jedną z najskuteczniejszych metod łagodzenia objawów AZS jest kąpiel podchlorynowa.

Skóra jest największym i jednym z najważniejszych narządów naszego ciała. Ochrania narządy wewnętrzne i zabezpiecza przed wnikaniem zarazków czy drobnoustrojów. Naskórek osłania nas przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak mróz czy wiatr. Gdy ta bariera ochronna zostaje zaburzona, wówczas czujemy dyskomfort w postaci swędzenia bądź pieczenia. Takie są też typowe objawy AZS. Mimo że chorych na atopowe zapalenie skóry stale przybywa, to z każdym rokiem zwiększa się także liczba możliwości skutecznego leczenia.

Przyczyny i objawy AZS

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą wieloczynnikową o skomplikowanym podłożu. U wielu pacjentów schorzenie ma podłoże genetyczne. AZS uznawane jest także za jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Żyjemy przecież w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku i spożywamy konserwowaną żywność. Chorobie towarzyszy świąd, dlatego pacjenci z uwagi na dyskryminację społeczną często wpadają w depresję. W przypadku dzieci, zmiany chorobowe mają charakter wypryskowy. Nasilenie świądu potęguje wysoka temperatura oraz niska wilgotność. Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że ciepłe letnie miesiące i towarzyszące im wakacyjne podróże, negatywnie wpływają na stan skóry.

Objawy atopowego zapalenia skóry są dość charakterystyczne, dlatego ciężko je przeoczyć. Dzięki temu możemy interweniować natychmiastowo. Jeśli zauważysz niepokojące symptomy, udaj się do dermatologa. Pamiętaj, że tylko specjalista jest w stanie postawić prawidłową diagnozę. Najczęstszym objawem AZS jest bardzo silny świąd, któremu towarzyszy suchość skóry oraz wyraźne zaczerwienienie. Obecność pęcherzyków czy grudek to kolejny sygnał, którego nie wolno lekceważyć. Tworzące się małe rany oraz nadżerki powodują spory dyskomfort i ból.

Atopowe zapalenie skóry rozpoczyna się zazwyczaj w pierwszych miesiącach życia dziecka. U wielu z nich objawy choroby zupełnie znikają wraz z wiekiem. U pozostałych pacjentów zdarzają się nawroty schorzenia w wieku dorosłym. Atopowe zapalenie skóry może trwać kilka lat, a nawet całe życie. Niekiedy chorzy na AZS muszą mierzyć się z chorobami współistniejącymi, takimi jak alergia pokarmowa, alergiczny nieżyt nosa, pokrzywka czy astma oskrzelowa.

Atopigo, czyli jak złagodzić objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry to choroba nieuleczalna i przewlekła. Schorzenie charakteryzuje się okresami zaostrzeń i remisji, trwającymi często wiele lat. Warto zwracać uwagę na wszystkie czynniki, które potencjalnie mogą zaostrzać przebieg choroby. W związku z tym należy działać w sposób proaktywny, stosując terapie podstawowe. Będąc w trakcie remisji, nie przerywaj terapii proaktywnej. Pamiętaj, że skóra atopowa w tym czasie jest tylko pozornie „zdrowa”. AZS ma charakter nawracający. Leczeniem atopowego zapalenia skóry powinien zająć się lekarz dermatolog. Należy przestrzegać wskazówek specjalisty i stosować się do jego zaleceń.

Kiedy jest źle i choroba postępuje, wówczas robimy wszystko, by poczuć się lepiej. Gdy jest już dobrze, a schorzenie wchodzi w okres remisji, wtedy zapominamy o problemach. Jest to jednak kluczowy element terapii AZS. Prawidłowe postępowanie w tym czasie pozwoli uniknąć ponownych zaostrzeń choroby. Wśród działań wspomagających leczenie atopowego zapalenia skóry, na szczególną uwagę zasługują kąpiele podchlorynowe. Jest to zupełnie bezpieczna metoda leczenia AZS pod warunkiem, że zachowamy odpowiednie stężenie podchlorynu sodu w wodzie. Należy pamiętać, by do takiej kąpieli nie dodawać innych substancji, takich jak płyn czy mydło.

Szereg badań klinicznych dowiodło bezpieczeństwa i skuteczności kąpieli podchlorynowych. Wyniki badań wskazują, że kąpiele podchlorynowe znacznie poprawiają stan skóry atopowej, jednocześnie zmniejszając intensywność świądu. Obserwuje się poprawę jakości życia chorych. Co istotne kąpiele te wykazują skuteczność kliniczną w każdej grupie wiekowej zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Jedynym na rynku produktem do przygotowania kąpieli podchlorynowych w terapii atopowego zapalenia skóry jest Atopigo Koncentrat do kąpieli. Produkt można stosować już od 3 miesiąca życia. Kąpiel z dodatkiem Atopigo oczyści Twoją skórę z zanieczyszczeń, poprawi jej stan i zwiększy odporność na zakażenia. Kąpiele podchlorynowe wykazują działanie przeciwświądowe, dlatego zaleca się stosować je również w przypadku zmian wypryskowych, którym towarzyszy nasilony świąd.

Buteleczka wyrobu medycznego Atopigo Koncentrat do kąpieli służy do przygotowania kąpieli w 100 litrach letniej wody. Po przygotowaniu kąpieli należy zanurzyć ciało w wannie, pamiętając by nie moczyć głowy. Czas trwania kąpieli powinien wynosić około 10 minut. Można także przygotować kąpiel w mniejszej objętości. Przy kąpielach w wanience dziecięcej stosuje się 5 ml koncentratu na każde 5 l wody. Po kąpieli należy dokładnie opłukać ciało letnią wodą i osuszyć je, delikatnie przykładając ręcznik. Gdy skóra jest jeszcze lekko wilgotna, należy zastosować emolient. Już wkrótce pojawi się bogaty w emolienty Atopigo Balsam, opracowany z myślą o pielęgnacji skóry atopowej, szczególnie  po kąpieli podchlorynowej.

Zadbaj o swoją skórę z Atopigo

AZS to bardzo uciążliwa choroba, która powoduje znaczne obniżenie jakości życia pacjenta. Ciało dotknięte atopowym zapaleniem skóry wymaga specjalnej pielęgnacji. Bardzo ważna jest nie tylko wiedza na temat choroby, ale również znajomość naszego organizmu, to w jakim środowisku żyjemy albo jaką stosujemy dietę. Liczba pacjentów cierpiących na to schorzenie stale rośnie, jednak żyje się im łatwiej niż jeszcze parę lat temu. Wszystko to za sprawą dostępnej wiedzy i coraz bardziej skutecznych produktów. Jednym z nich jest Atopigo Koncentrat do kąpieli. Kąpiele podchlorynowe to obecnie najpopularniejsza metoda profilaktyki i łagodzenia objawów atopowego zapalenia skóry. Zadbaj o swoją skórę z Atopigo!